Z médií

Zdroj: topky.sk

Európska únia aj západný Balkán potrebujú ďalší pozitívny príbeh integrácie

EÚ aj krajiny západného Balkánu potrebujú pozitívny príbeh európskej integrácie, a to čo najskôr. V rozhovore to uviedol slovenský europoslanec a spravodajca Európskeho parlamentu (EP) pre Srbsko Vladimír Bilčík.

Čítať ďalej na topky.sk
Zdroj: pluska.sk

Viacerí politici si spravili z dezinformácií živnosť: Tvrdí europoslanec Vladimír Bilčík

Vladimír Bilčík, europoslanec a člen predsedníctva strany Demokrati, sa vyjadril na tému dezinformácií v spojení s politikou, slobodou slova a sociálnymi sieťami.

Čítať ďalej na pluska.sk
Zdroj: europske.noviny.sk

Vladimír Bilčík: Putinove Rusko je krajina, ktorá podporuje teroristické aktivity

Zverstvá spáchané ruskými silami v Buči, Irpine a mnohých ďalších ukrajinských mestách odhaľujú brutalitu vojny a podčiarkujú význam koordinovaných medzinárodných opatrení na to, aby boli zodpovedné osoby súdené podľa medzinárodného práva. Poslanci vyzývajú EÚ, aby v úzkej spolupráci s Ukrajinou a medzinárodným spoločenstvom presadzovala vytvorenie osobitného medzinárodného tribunálu na stíhanie politického a vojenského vedenia Ruska a jeho spojencov.

Čítať ďalej na europske.noviny.sk
Zdroj: teraz.sk

Bilčík je šéfom misie EP pre spoluprácu s Britmi proti dezinformáciám

Hlavným cieľom sedemčlennej misie poslancov Európskeho parlamentu (EP) do Londýna je posilniť európsku spoluprácu v boji proti dezinformáciám a hybridným hrozbám v pobrexitovom období. Pre TASR to v pondelok 26.6.2023 uviedol europoslanec Vladimír Bilčík, ktorý túto misiu vedie. Bilčík, ktorý je členom Výboru EP pre zahraničnú politiku za frakciu európskych ľudovcov, je na čele tejto misie ako spravodajca Osobitného výboru EP pre zasahovanie do všetkých demokratických procesov v EÚ vrátane dezinformácií (ING2).

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: europske.noviny.sk

Vladimír Bilčík: Batérie sú súčasťou našej budúcnosti, budú na nich stáť aj naše automobilky

Parlament schválil nové pravidlá týkajúce sa navrhovania, výroby a nakladania s odpadom všetkých typov batérií predávaných v EÚ. Poslanci 587 hlasmi za, pričom 9 bolo proti a 20 sa zdržalo hlasovania schválili dohodu dosiahnutú s Radou o revízii pravidiel EÚ o batériách a použitých batériách. Nový zákon zohľadňuje technologický vývoj a budúce výzvy v tomto odvetví a bude sa vzťahovať na celý životný cyklus batérií od návrhu až po koniec životnosti.

Čítať ďalej na europske.noviny.sk
Zdroj: tasrtv.sk

Bilčík: Najlepšia reakcia na ruský vplyv na západnom Balkáne je rozširovanie EÚ

Najlepšou odpoveďou na ruský vplyv v regióne západného Balkánu je rozširovanie Európskej únie. V relácii SVET s Pavlom Demešom v TASR TV to uviedol stály spravodajca Európskeho parlamentu pre Srbsko, slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Demokrati). Počas diskusie pripustil, že v spomínanom regióne sú "silné protieurópske sily". To však podľa neho len potvrdzuje, že EÚ nemôže prestať pracovať na rozširovaní smerom na východ.

Čítať ďalej na tasrtv.sk
Zdroj: podmaz.sk

Podcast Otvorene s Annou Vargovou: Vladimír Bilčík (poslanec Európskeho parlamentu za stranu Demokrati)

Situácia v Kosove eskaluje. Na jej upokojení sa výrazným spôsobom podieľajú Slováci. Okrem osobitného splnomocnenca pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslava Lajčáka je spravodajcom Európskeho parlamentu pre Srbsko poslanec Vladimír Bilčík. Ako znormalizovať vzťahy? Ohrozuje súčasná situácia prístupové rokovania oboch krajín do EÚ? Každý druhý Slovák verí hoaxom a dezinformáciám. Je to ideálna živná pôda pre predvolebné ovplyvňovanie. Kto do dezinformačných akcií investuje peniaze a námahu? Problém rieši aj Európsky parlament. | Hosť: Vladimír Bilčík (poslanec Európskeho parlamentu za stranu Demokrati).

Čítať ďalej na podmaz.sk
Zdroj: joj24.noviny.sk

Analýzy 24 s Martinom Poliačikom a Vladimírom Bilčíkom

V prvej časti relácie Analýzy 24 bol hosťom moderátora Petra Petrusa Martin Poliačik z GLOBSECU. Rozprávali sa o pomoci Ukrajine a taktiež o šanci pre Slovensko a jeho firmy. V druhej časti bol hosťom europoslanec Vladimír Bilčík, s ktorým sa okrem iného rozprával aj o nedávnom hlasovaní o migračných kvótach a ich dopadov pre Slovensko.

Čítať ďalej na joj24.noviny.sk
Zdroj: tyzden.sk

Vladimír Bilčík z Demokratov: Dnes je z Globsecu medzinárodne rešpektovaná a etablovaná konferencia

Medzinárodná konferencia Globsec tento rok svojím osemnástym ročníkom dovŕšila pomyselný prah dospelosti. Trochu som sa pousmial, keď som si uvedomil, že je o niečo viac ako rok staršia než môj syn. Dnes je z Globsecu medzinárodne rešpektovaná a etablovaná konferencia, vďaka ktorej sa každoročne Bratislava stáva na tri dni centrom európskej a medzinárodnej politiky.

Čítať ďalej na tyzden.sk
Zdroj: pravda.sk

Hrozí Smeru vylúčenie z frakcie európskych socialistov? Podľa europoslanca Bilčíka príde k ráznej reakcii Bruselu

Aj šéfka frakcie európskych socialistov otvorene hovorí o tom, že sa budú vážne zaoberať témou fungovania Smeru a jeho zástupcov v ich frakcii, avizuje europoslanec Vladimír Bilčík.

Čítať ďalej na pravda.sk
Zdroj: teraz.sk

Bilčík chce misiou v Belehrade ubezpečiť Srbov o partnerstve EÚ

Slovenský europoslanec a stály spravodajca Európskeho parlamentu (EP) pre Srbsko Vladimír Bilčík odcestoval v piatok 2.6.2023 do Belehradu. Vedie misiu EP s názvom "Cesta k parlamentnému dialógu". Cieľom je vyslať signál, že EÚ stojí pri Srbsku a podporuje ho na jeho európskej ceste napriek nepokojom v krajine, uviedol Bilčík pre TASR.

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: hnonline.sk

Zneužívanie spywaru proti opozícii či novinárom je proti hodnotám Európskej únie, tvrdí europoslanec Bilčík

Nezákonné sledovanie je proti základných hodnotám Európskej únie. V utorok 9.5.2023 to uviedol poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Bilčík. V rámci skupiny európskych ľudovcov sa podieľal na tvorbe záverečnej správy výboru EP na prešetrenie používania softvéru Pegasus a podobných programov.

Čítať ďalej na hnonline.sk
Zdroj: europske.noviny.sk

V. Bilčík na híringu: Stav slobody médií na Slovensku

Vo štvrtok 4. mája 2023 sa v Bruseli konalo pravidelné vypočúvanie europarlamentnej monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG), ktorá sa venuje stavu právneho štátu na Slovensku. Člen výboru Vladimír Bilčík (Demokrati/EPP) informoval, že jednou z hlavných tém bol stav slobody médií na Slovensku.

Čítať ďalej na europske.noviny.sk
Zdroj: joj24.noviny.sk

Europoslanec Vladimír Bilčík o 19 rokoch Slovenska v EÚ

Slovensko je v Európskej únii už 19 rokov. O tomto období sa Peter Petrus v relácii Analýzy 24 rozprával s bývalým ministrom Ivanom Šimkom a europoslancom Vladimírom Bilčíkom.

Čítať ďalej na joj24.noviny.sk
Zdroj: hnonline.sk

Srbsko musí držať jednotnú líniu s Európskou úniou, čo sa týka vojny na Ukrajine, tvrdí europoslanec Bilčík

Srbi by sa podľa Vladimíra Bilčíka mali zamerať najmä na posilnenie nezávislosti súdnictva, boj proti organizovanému zločinu a korupcii a posilnenie nezávislého mediálneho prostredia.

Čítať ďalej na hnonline.sk
Zdroj: europske.noviny.sk

Europoslanec Bilčík pripomienkoval zákon o financovaní RTVS

Europoslanec Vladimír Bilčík (Demokrati/EĽS), pripomienkoval návrh zákona o financovaní RTVS, ktorý je aktuálne v MPK. Bilčík navrhol ministerke Milanovej, aby sa v parlamente pokúsila prijať navrhnutú zmenu financovania zo štátneho rozpočtu ako ústavný zákon.

Čítať ďalej na europske.noviny.sk
Zdroj: teraz.sk

V. Bilčík bude tieňovým spravodajcom pre európsky zákon o slobode médií

Európska ľudová strana (EPP) vybrala v utorok 7.2.2023 slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu) za tieňového spravodajcu pre európsky zákon o slobode médií (EMFA). Informuje o tom spravodajca TASR. V. Bilčík bol na túto úlohu vybraný spomedzi 39 europoslancov a europoslankýň EPP, ktorí pôsobia vo Výbore Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). EPP je v tomto volebnom období najsilnejšia politická frakcia v EP.

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: Technologický podcast SHARE | Živé.sk | HernáZóna.sk

SHARE: Najmenej 14 vlád EÚ zakúpilo špionážny softvér. Musíme sa s tým naučiť žiť, vraví slovenský europoslanec Bilčík

Špionážny program Pegasus, za ktorým stojí izraelská spoločnosť NSO Group, vznikol ako nástroj na boj proti zločinu a terorizmu. No od roku 2016, kedy bol prvýkrát uvedený na trh, ho podľa dostupných informácií niektoré krajiny opakovane zneužívali na zastrašovanie a umlčiavanie novinárov, aktivistov či umelcov i diskreditáciu vládnej opozície. Vladimír Bilčík je jediným Slovákom vo vyšetrovacom výbore Európskeho parlamentu pre ilegálne použitie špionážneho softvéru. 

Čítať ďalej na Technologický podcast SHARE | Živé.sk | HernáZóna.sk
Zdroj: SME

Europoslanec Bilčík: Orbán sa stal predĺženou rukou Kremľa

Poľská vláda zrejme odpočúvala politických oponentov, v Maďarsku sú zase pochybnosti o korupcii pri čerpaní eurofondov. Obe krajiny tak nielen preto čelia zablokovaným eurofondom. „Nie je to o trestaní Maďarov a Poliakov, ale o jasných pravidlách,“ hovorí europoslanec VLADIMÍR BILČÍK (EPP/Spolu), podľa ktorého je kontrola európskych peňazí dobrou správou aj pre Slovensko. Vysvetľuje, prečo ho vyrušuje postoj niektorých slovenských politikov k tejto téme, hovorí, že vláda Roberta Fica (Smer) s fašistami by bola pre Slovensko problémom a že Vladimir Putin využíva plyn ako zbraň už roky.

Čítať ďalej na SME
Zdroj: agentúra SITA

Zrušenie obvinení cez paragraf 363 považuje Bilčík za nehoráznosť, na zneužívanie sa chce pýtať v Európskom parlamente

Europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu – občianska demokracia) sa chce v Európskom parlamente pýtať na zneužívanie paragrafu 363 Generálnou prokuratúrou SR. Ako napísal na sociálnej sieti, ako stály člen Monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva za skupinu EPP bude svoje europarlamentné kolegyne a kolegov informovať o ďalšom zneužití paragrafu 363 a verí, že spoločne sa budú už čoskoro pýtať na situáciu na Slovensku.

Čítať ďalej na agentúra SITA
Zdroj: teraz.sk

Bilčík bude vo výbore EP vyšetrovať používanie softvéru Pegasus

Slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) Vladimír Bilčík (SPOLU) z politickej frakcie európskych ľudovcov, ktorý je členom novovzniknutého Vyšetrovacieho výboru EP na prešetrenie používania softvéru Pegasus a rovnomenného špionážneho softvéru, bol v stredu v Štrasburgu nominovaný za tieňového spravodajcu pre správu, ktorá bude výsledkom práce tohto osobitného výboru. 

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: Blog Denník N

Výkaz mojej práce po 3 rokoch

V júli 2019 som sa oficiálne ujal mandátu poslanca Európskeho parlamentu a po 3 rokoch vám skladám účty, aby ste môj doterajší výkon mohli sami posúdiť. Hlavné témy, ktorými sa vo svojej funkcii zaoberám, sú boj s dezinformáciami, fungovanie demokracie a rozširovanie Európskej únie na západnom Balkáne. 

Čítať ďalej na Blog Denník N
Zdroj: SME

Bilčík: Stav RTVS mi začína pripomínať situáciu v 90. rokoch, je to nebezpečné

Dve tretiny kľúčových redaktorov Rozhlasu a televízie Slovenska môže vedenie okamžite prepustiť. Majú zmluvy len na mesiac a opakovane ich podpisujú. Krátkodobé kontrakty sú pritom porušením Zákonníka práce. Vyplýva to z analýzy europoslanca VLADIMÍRA BILČÍKA (Spolu), ktorý kritizuje súčasné vedenie RTVS a riaditeľa Jaroslava Rezníka. Parlament bude voliť nového riaditeľa už na tejto schôdzi.

Čítať ďalej na SME
Zdroj: teraz.sk

Bilčík: Najlepšia reakcia na ruský vplyv na Balkáne je rozširovanie EÚ

Najlepšou odpoveďou na ruský vplyv v regióne západného Balkánu je rozširovanie Európskej únie. V relácii SVET s Pavlom Demešom v TASR TV to uviedol stály spravodajca Európskeho parlamentu pre Srbsko, slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU). Počas diskusie pripustil, že v spomínanom regióne sú "silné protieurópske sily". To však podľa neho len potvrdzuje, že EÚ nemôže prestať pracovať na rozširovaní smerom na východ.

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: Dennik N

Aké odstupné dostal bývalý šéf spravodajstva? RTVS našla dva dôvody, prečo nemusí informácie zverejniť

„Chcel som si overiť informáciu, ktorá kolovala v kuloároch – či naozaj dostal pri odchode zo zdevastovaného spravodajstva našej verejnoprávnej televízie zlatý padák vo výške ročného platu. Ak by to bola pravda, išlo by o nehoráznosť najhrubšieho zrna. Je nemysliteľné, aby sme sa všetci skladali tomuto neúspešnému manažérovi na ročné prázdniny v komforte,“ uviedol europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu, EPP).

Čítať ďalej na Dennik N
Zdroj: noviny.sk

Europoslanec Bilčík o novinkách z Európskeho parlamentu: Diskutuje sa o situácii na Ukrajine i o zneužívaní eurofondov

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu, 16. februára, diskutovali so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom o diplomatickom úsilí zameranom na zmiernenie napätia medzi Ruskom a Západom, ktoré vyvolalo hromadenie ruských vojsk pri hraniciach Ukrajiny. K tejto téme sa vyjadrili viacerí slovenskí europoslanci a jedným z nich je aj Vladimír Bilčík, ktorý prijal pozvanie do štúdia Ranných novín. Horúcou témou tohto týždňa v Európskom parlamente, bolo aj rozhodnutie Európskeho súdneho dvora v prípade žaloby, ktorú podalo Maďarsko a Poľsko.

Čítať ďalej na noviny.sk
Zdroj: Forbes

Vladimír Bilčík: Nové pravidlá internetu ovplyvnia každého

Európske inštitúcie koncom apríla schválili Akt o digitálnych službách (Digital Services Act). O základných pravidlách pre spoločnosti podnikajúce v digitálnom priestore hovorí europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU/EĽS), ktorý priamo ovplyvňoval podobu novej európskej legislatívy.

Čítať ďalej na Forbes
Zdroj: aktuality.sk

Používanie softvéru Pegasus bude na úrovni EÚ vyšetrovať aj slovenský europoslanec

Slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) Vladimír Bilčík (SPOLU) z politickej frakcie európskych ľudovcov, ktorý je členom novovzniknutého Vyšetrovacieho výboru EP na prešetrenie používania softvéru Pegasus a rovnomenného špionážneho softvéru, bol v stredu v Štrasburgu nominovaný za tieňového spravodajcu pre správu, ktorá bude výsledkom práce tohto osobitného výboru. Informuje o tom spravodajca TASR.

Čítať ďalej na aktuality.sk
Zdroj: Plus 7 dní

Europoslanec Bilčík: Realita sa zmenila, je potreba zmeniť zmluvy o fungovaní EÚ

Zo záverov Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) vyplýva potreba zmeny zmlúv o fungovaní EÚ. Povedal to pre TASR slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu). Európsky parlament podľa Bilčíka už požiadal Výbor pre ústavné veci (AFCO), aby pripravil návrhy na reformu týchto zmlúv.

Čítať ďalej na Plus 7 dní
Zdroj: Plus 7 dní

Slováci majú sklon veriť konšpiráciám: Bilčík bude na pôde EÚ bojovať proti dezinformáciám

Slováci majú spomedzi krajín v strednej a východnej Európe najväčší sklon veriť konšpiračným teóriám, informuje europoslanec.

Čítať ďalej na Plus 7 dní
Zdroj: Hospodárske noviny

Europoslanec Bilčík vyzval riaditeľa RTVS, aby odvolal šéfa spravodajstva

V utorkovej relácii Správy a komentáre RTVS vystúpil ako hosť Ján Čarnogurský, ktorý sa vyjadroval k situácii na Ukrajine. Prorusky orientovaný bývalý politik hovoril o histórii Krymu, ktorý 250 rokov patril Rusku, o vojne v Gruzínsku, ktoré začalo samotné Gruzínsko, aj podporovaní Ukrajiny Západom – dovozom zbraní po slovenských koľajniciach. Na tieto slová zareagoval poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Bilčík, ktorý vyzval riaditeľa RTVS, aby odvolal šéfa spravodajstva Vahrama Chuguryana za opakované šírenie dezinformácií v správach RTVS.

Čítať ďalej na Hospodárske noviny
Zdroj: tvnoviny.sk

Europoslanec Bilčík a ďalších sedem kolegov vyzvali na vylúčenie Smer-SD z rodiny socialistov

Europoslanec Vladimír Bilčík (PS/Spolu) vyzval v stredu (2. 3.) v otvorenom liste Skupinu progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) a Stranu európskych socialistov (PES), aby zo svojich radov vylúčili Smer - sociálnu demokraciu.

Čítať ďalej na tvnoviny.sk
Zdroj: Dennik N

Bilčík o návšteve europoslancov: Neprišli sme sem viesť politickú debatu

Na Slovensko tento týždeň prišla monitorovacia skupina Európskeho parlamentu, ktorá sa zameriava na hrozby pre demokraciu, právny štát a ochranu novinárov. Vznikla po vražde Jána Kuciaka a maltskej novinárky Daphne Caruany Galizie. Delegácia bola na Slovensku už štvrtýkrát a jej členom je aj europoslanec Vladimír Bilčík (EPP/Spolu). V rozhovore vraví, čo europoslancov na Slovensku zaujímalo, aký majú pocit po stretnutiach s predstaviteľmi vlády a aké ďalšie kroky budú nasledovať.

Čítať ďalej na Dennik N
Zdroj: Euractiv

Europoslanec Bilčík: Na zákon o ochrane novinárov už je neskoro

Napriek aktuálnym drámam bol posledný rok na Slovensku výkladnou skriňou úsilia proti korupcii, hovorí v rozhovore europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu, EPP). Oceňuje, že nový premiér má voči novinárom iný slovník ako ten predošlý, ale vláda podľa neho šancu na schválenie ochranného zákona zmeškala.

Čítať ďalej na Euractiv
Zdroj: Euractiv Podcasty

EURACTIV Podcast | Bilčík: Chcem spájanie s progresívcami, ale k liberálom v europarlamente neprejdem

Europoslanec Vladimír Bilčík zo Spolu chce dať voličom zmysluplnú alternatívu. Zostal by ale v najväčšej frakcii, kde sa po odchode Fideszu cíti komfortne. V podcaste hovorí aj o tom, ako môže Únia pomôcť právnemu štátu na Slovensku.

Čítať ďalej na Euractiv Podcasty
Zdroj: teraz.sk

Misia europarlamentu podporuje medzistranícky dialóg v Srbsku

Vladimíra Bilčíka počas návštevy v Belehrade sprevádza aj bývalý šéf slovenskej diplomacie a niekdajší europoslanec so špecializáciou na Balkán Eduard Kukan. Prebiehajúca druhá misia má za cieľ uskutočniť rokovania so všetkými relevantnými aktérmi v Srbsku, tak členmi opozície ako aj parlamentných strán. V júli sa to podarilo, čo vtedy ocenil aj srbský prezident Aleksandar Vučič.

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: Denník N

Bilčík o návšteve europoslancov: Neprišli sme sem viesť politickú debatu

Na Slovensko tento týždeň prišla monitorovacia skupina Európskeho parlamentu, ktorá sa zameriava na hrozby pre demokraciu, právny štát a ochranu novinárov. Vznikla po vražde Jána Kuciaka a maltskej novinárky Daphne Caruany Galizie. Delegácia bola na Slovensku už štvrtýkrát a jej členom je aj europoslanec Vladimír Bilčík (EPP/Spolu). V rozhovore vraví, čo europoslancov na Slovensku zaujímalo, aký majú pocit po stretnutiach s predstaviteľmi vlády a aké ďalšie kroky budú nasledovať.

Čítať ďalej na Denník N
Zdroj: noviny.sk

Europoslanec Vladimír Bilčík: Deliaca línia medzi západom a východom sa prehlbuje

Európska únia už v počte prvých podaných očkovacích dávok nielen dobehla ale aj predbehla USA. To však neplatí pre Slovensko. "Zo susedov je na tom horšie len Ukrajina, ktorá je mimo Európskej únie. To vypovedá o tom, že to tempo očkovania zďaleka nejde tak rýchlo ako by malo ísť a sme hlboko pod priemerom únie," podotkol Vladimír Bilčík a zároveň upozornil na rozdiely medzi západnými krajinami a východným blokom.

Čítať ďalej na noviny.sk
Zdroj: teraz.sk

Bilčík: Slovinské predsedníctvo je šancou v procese rozširovania EÚ

"Za posledný rok a pol pandémia negatívne ovplyvnila aj politiku rozšírenia. Stratila sa dynamika procesu, neboli návštevy v regióne. Slovinské predsedníctvo pripravuje summit s lídrami západnému Balkánu, je ale dôležité, aby to nebol summit pre summit, len kvôli fotkám. Potrebujeme výsledky, a to znamená minimálne jeden a ideálne aj viac dobrých príbehov, že proces rozširovania sa hýbe dopredu," vysvetlil Bilčík a zároveň upozornil, že ak sa Únii v najbližších "rozhodujúcich" mesiacoch nepodarí zaručiť hmatateľné výsledky v politike rozširovania, hrozí jej strata dôveryhodnosti na západnom Balkáne. 

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: teraz.sk

Bilčík: Hegera sa v Europarlamente opýtame na stav právneho štátu

Europarlament podrobne sleduje situáciu na Slovensku v oblasti systémových reforiem, ako aj pokračovanie súdneho procesu v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: teraz.sk

Bilčík: Europarlament chce oživiť medzistranícky dialóg v Srbsku

Europarlament považuje medzistranícky dialóg v Srbsku za kľúčový politický nástroj na eurointegračnej ceste tejto krajiny. „Aby sa Srbsko pohlo na európskej ceste, potrebuje fungujúce demokratické inštitúcie. Je preto dôležité, aby ďalšie voľby v Srbsku prebehli slobodne a aby sa na nich zúčastnili všetky politické strany," opísal situáciu europoslanec Vladimír Bilčík.

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: sme.sk

Bilčík upozornil poslancov na škodlivý vplyv dezinformácií na demokraciu

Konferencia o budúcnosti Európy bude priestorom na debatu, ktorá by mala byť odvážna a má smerovať k tomu, ako urobiť aj slovenský priestor európskejším a silnejším. V pléne Národnej rady (NR) SR to vyhlásil europoslanec Vladimír Bilčík. Dodal, že sa treba pozrieť aj na boj s dezinformáciami. Demokracia dnes podľa jeho slov často nie je v rukách ľudí, ale sociálnych platforiem, ktoré potom vplývajú aj na rozhodnutia, ktoré môžu podkopávať aj európsky projekt.

Čítať ďalej na sme.sk
Zdroj: pluska.sk

Europoslanec Bilčík zo strany SPOLU: Nekradnúť nestačí!

V slovenskej politike je stále množstvo schopných a slušných ľudí. Máme záujem o každého, kto sa stotožní s našou víziou moderného, európskeho Slovenska a dokáže k nej aj aktívne prispieť. 

Čítať ďalej na pluska.sk
Zdroj: Pravda

Bilčík: Únia musí na západnom Balkáne o podporu aj bojovať

Bez pandémie by sme teraz mali priaznivejšiu diskusiu o našich vzťahoch s krajinami západného Balkánu. V januári 2020 sme prijali strategické rozhodnutie o novej metodológii týkajúcej sa politiky rozširovania únie. Podarilo sa ňou zlomiť veto Francúzska, ale aj Holandska a Dánska, proti začatiu prístupových rozhovorov so Severným Macedónskom. Mali sme intenzívny priamy kontakt s regiónom, čo je v politike veľmi dôležité. Ako europoslanec však od marca minulého roku nie som schopný vycestovať mimo hraníc EÚ. 

Čítať ďalej na Pravda
Zdroj: Aktuality

Bilčík: V EÚ sa nemôžeme tváriť, že sa nič nedeje a robiť ďalej biznis s Ruskom (podcast Európa)

Zmenia sa po možných udalostiach v Česku vzťahy EÚ s Ruskom? „Bude to ťažké, ale je nemysliteľné, aby sme pokračovali v biznise s Ruskom, ako ho poznáme. Musíme na to tlačiť,” opisuje v podcaste slovenský europoslanec.

Čítať ďalej na Aktuality
Zdroj: EN pre mladých

EN pre mladých: Vladimír Bilčík o Balkáne a európskej politike

Ďalšia časť rozhovorov EN pre mladých. Tentoraz so slovenským europoslancom Vladimírom Bilčíkom, predsedom delegácie pri Parlamentnom výbore pre stabilizáciu a pridruženie EÚ – Čierna Hora. Rozprávali sme sa o rozširovaní EÚ na Balkán , ale aj o európskej politike.

Čítať ďalej na EN pre mladých
Zdroj: topky.sk

Politici si radi kopnú do Bruselu, no ak by EÚ pri nákupe vakcín nepostupovala spoločne, dnes by sme na Slovensku možno ani neočkovali, vraví europoslanec Vladimír Bilčík

Dnes sa klamstvá a dezinformácie šíria na internete nekontrolovane. Potrebujeme európske riešenie, pretože pre digitálne platformy ako Facebook a Google je Slovensko nezaujímavou malou krajinou. Ukázal to napríklad novinár Filip Struhárik, keď nahlásil 50 príspevkov, kde sa ľudia vyhrážajú niekomu smrťou, a Facebook žiaden z nich nestiahol. Mojím cieľom je, aby mali používatelia sociálnych sietí na Slovensku nárok na rovnaké služby a rovnakú ochranu ako občania v Nemecku, kde už pravidlá schválili. Pravidlá, ktoré EÚ nastaví, tak budú vynútiteľné aj na Slovensku. 

Čítať ďalej na topky.sk
Zdroj: Denník N Podcasty

Europodcast: Vladimír Bilčík: Ak by štáty EÚ nakupovali vakcíny samostatne, dnes by sme možno neočkovali

Politici si radi kopnú do Bruselu, no ak by EÚ pri nákupe vakcín nepostupovala spoločne, dnes by sme na Slovensku možno ani neočkovali, vraví europoslanec Vladimír Bilčík

Čítať ďalej na Denník N Podcasty
Zdroj: SME

Europoslanec Bilčík: Rusko musí prepustiť Navaľného

Mali by sme zaviesť sankcie voči ľuďom zodpovedným za to, kde sa Navaľnyj ocitol – nielen vo väzení, ale aj v nemeckej nemocnici po pokuse o jeho likvidáciu novičokom. Na európskej úrovni už máme Magnitského zákon, na jeho základe môžeme postupovať proti konkrétnym osobám. Musíme tiež zabrániť tomu, aby nelegálne ruské peniaze fungovali v legálnom európskom biznise. Rusko musí cítiť, že červené línie nemáme len na papieri, ale vieme ich aj uplatniť. 

Čítať ďalej na SME
Zdroj: SME

O Lučanského smrť sa zaujímajú aj v europarlamente, pozvú si člena komisie

Vedenie stálej monitorovacej skupiny Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné práva si pozve Tomáša Čitbaja z vyšetrovacej komisie, ktorá má prešetriť smrť exšéfa polície Milana Lučanského. Podporilo tak návrh europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu/EPP). Zasadnutie by sa malo uskutočniť vo februári.

Čítať ďalej na SME
Zdroj: teraz.sk

Bilčík reaguje na iniciatívu Beňovej: Smer-SD kope do otvorených dverí

Bilčík považuje za cynické a nemiestne, aby bola smrť Lučanského politicky zneužívaná a porovnávaná s prípadom vraždy Kuciaka a Kušnírovej či so smrťou Jozefa Chovanca.

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: teraz.sk

Slovenskí europoslanci: Úspechom roka je reakcia EÚ na koronakrízu

Vladimír Bilčík (Spolu/EPP) priznal, že ako europoslanec sa snažil urobiť všetko pre to, aby EP dôsledky koronakrízy zmierňoval prostredníctvom európskej pomoci a spolupráce.

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: Plus 7 dní

Slovák, ktorý bude spolurozhodovať o budúcnosti internetu

Zaoberá sa ochranou právneho štátu, zahraničnou politikou a rozšírením EÚ na západný Balkán. Najnovšie sa stal jediným Slovákom, ktorý bude v novom výbore europarlamentu pripravovať pravidlá pre fungovanie sociálnych sietí, aby tie medzi ľudí šírili menej dezinformácií.

Čítať ďalej na Plus 7 dní
Zdroj: Týždeň

Bilčík zo strany Spolu: Reformy bez politického lídra. Takýto prístup je nešťastný z troch dôvodov

Reformná, tak sa nazývala táto vláda ešte skôr, ako vznikla. Vtedy netušila, akú príležitosť na dokázanie hrdého prívlastku dostane: za peniaze Európskej únie urobiť reformy, ktoré tunajšie prostredie hlboko a trvalo zmenia k lepšiemu. Náčrt reforiem poznáme z reformného plánu Slovensko 2.0. Čo si o ňom myslia zástupcovia strán mimo parlamentu?

Čítať ďalej na Týždeň
Zdroj: SME

Vláda, ktorá mlčí o prioritách, z nás Estónsko neurobí

Ubehlo niekoľko letných mesiacov a sme len týždne od termínu, ktorý pre náš reformný plán stanovila Európska komisia. Oficiálne sme stále nevideli nič iné ako statusy premiéra, v ktorých hovorí v metaforách o tichu. A uniknutý úradnícky dokument, ku ktorému sa žiadny politický líder nehlási.

Čítať ďalej na SME
Zdroj: Korzár

Europoslanec Bilčík: Covid-19 je najväčší zdravotný zabijak

Sociálne siete sa stali nekontrolovateľným eldorádom. Koronavírus nie je hoax, Covid-19 existuje a zabíja. Čo hovoria v Európe na rozsudok špecializovaného súdu vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podľa ktorého sú obžalovaní z objednania vraždy Marian Kočner a Alena Zsuzsová nevinní.

Čítať ďalej na Korzár
Zdroj: noviny.sk

Vladimír Bilčík: Dezinformácie zasahujú do politického života v EÚ, klamstvá musia zmiznúť zo sociálnych sietí

Prijali sme jasný politický rámec ako riešiť boj s dezinformáciami, pretože zasahujú do politického života v EÚ. Videli sme to v kampani pred referendom o brexite a pred voľbami v členských štátoch EÚ. Potrebujeme to riešiť a prijať riešenia, ktoré budú upravovať obsah, ktorý sa voľne šíri cez sociálne siete, aby bol kontrolovaný. Nepravdy a klamstvá zmiznú zo sociálnych sieti. Potrebujeme nájsť európske riešenia. Problém s dezinformáciami môžeme vyriešiť jedine spoločným prístupom v EÚ. Veľké platformy ako Facebook a Twitter budú počúvať Európsku komisiu a poslancov Európskeho parlamentu, pretože zastupujeme veľký trh a množstvo členských štátov.

Čítať ďalej na noviny.sk
Zdroj: teraz.sk

Bilčík bude medzi vplyvnými hráčmi pre politiku západného Balkánu

V správe EWB sa uvádza, že iba hŕstka politikov bude robiť zásadné rozhodnutia a vytvárať posolstvá, ktoré budú mať zásadný význam pre budúcnosť západného Balkánu.

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: Pravda

Bilčík: Vučičovi gratulujeme so zdvihnutým prstom

Smeruje Srbsko k budúcnosti v Európskej únii? Ruka v ruke s veľkým víťazstvom ide aj veľká zodpovednosť. O volebnej výhre Srbskej pokrokovej strany na čele s prezidentom Aleksandarom Vučičom to povedal Vladimír Bilčík (Spolu, frakcia Európskej ľudovej strany). Slovenský europoslanec je stály spravodajca Európskeho parlamentu pre Srbsko a predseda delegácie europarlamentu pre vzťahy s Čiernou Horou. Vučičovci v nedeľu vyhrali parlamentné voľby so ziskom viac ako 61,5 percenta hlasov.

Čítať ďalej na Pravda
Zdroj: teraz.sk

Europoslanci hodnotia svoj prvý rok v EP - Bilčík, Nicholsonová a Číž

Slovensko má 14 europoslancov, 12 z nich sú zaradení v štandardných európskych politických stranách a neváhali zhodnotiť svoj prvý rok pôsobenia v europarlamente.

Čítať ďalej na teraz.sk
Zdroj: Plus 7 Dní

Slovák je hviezdou srbských novín: Ktorý europoslanec ide v šľapajách Lajčáka a Kukana?

Vladimír Bilčík učil politológiu v univerzite v Bratislave, dnes sedí v laviciach Európskeho parlamentu. Prečítajte si, čo si myslí o Srbsku a ako ho nahnevalo, keby sme ho porovnali s Miroslavom Lajčákom.

Čítať ďalej na Plus 7 Dní
Zdroj: topky.sk

Slovenský europoslanec Bilčík šéfuje medziparlamentnému zasadnutiu: Rokujú s Čiernou Horou

Bilčík v stanovisku pripomenul, že výsledkom rokovaní bude prijatie spoločného stanoviska. Bilčík, ktorý je predsedom delegácie EP pre vzťahy s Čiernou Horou, spresnil, že ide o jedno z medziparlamentných stretnutí na základe Stabilizačnej a asociačnej dohody. V poradí už osemnáste medziparlamentné stretnutie je prvé v novom zložení EP a posledné pred jarnými parlamentnými voľbami v Čiernej Hore.

Čítať ďalej na topky.sk
Zdroj: tvnoviny.sk

Prvý rok majú za sebou. Slovenskí europoslanci sú väčšinou nováčikovia, no celkom sa uchytili

Mámé dokopy 14 slovenských europoslancov a každý rieši čosi iné. Od regulácie sociálnych sietí a politiky, cez podnikateľské prostredie, až po ochranu zvierat a prírody. Napríklad boj s dezinformáciami má na starosti Vladimír Bilčík (SPOLU/EPP), ktorý pripomína, že je aj spoluautorom dôležitej rezolúcie.

Čítať ďalej na tvnoviny.sk
Zdroj: TA3

HOSTIA V ŠTÚDIU: Vladimír Bilčík a Robert Hajšel o členstve Slovenska v EÚ

O politických aspektoch členstva Slovenska v európskej únii sme sa zhovárali s Robertom Hajšelom z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a Vladimírom Bilčíkom zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Čítať ďalej na TA3